O mnie


Nazywam się Urszula Mularczyk (ur. 7 czerwca 1977 r. w Kłaju). Ukończyłam studia magisterskie na wydziale matematyki Akademii Podlaskiej oraz uzyskałam dyplomy specjalisty w zakresie administracji systemami i grafiki komputerowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie mieszkam w Bochni.

Jako wnuczka artysty malarza Józefa Mularczyka od najmłodszych lat miałam kontakt ze sztuką. Z ciekawością przyglądałam się pracy Dziadka i podpatrywałam technikę i sposób patrzenia na świat. Dostałam od Niego w prezencie moje pierwsze farby, przybory malarskie i sztalugi. Inspirowana Jego przykładem swoje pierwsze dwa obrazy olejne namalowałam w wieku 13 lat („Tulipany” i „Nasturcje”). Początkowo wzorowałam się na pracach Dziadka, ale teraz pracuję nad własnym stylem, chociaż nie ukrywam, że Jego malarstwo wywarło na mnie duży wpływ.

Moje prace po raz pierwszy zostały wystawione przy okazji wystawy malarstwa Józefa Mularczyka w Bibliotece Miejskiej w Bochnii w 1995 r. Dwa lata później doczekałam się pierwszej samodzielnej wystawy zatytułowanej „Kolory ciszy” w Bibliotece Gminnej w Kłaju, a w 1998 r. wystawę tę powtórzono w Miejskim Domu Kultury w Bochni. W 2006 r. ponownie wzięłam udział w wystawie dzieł Dziadka, w galerii Willi Orla w Zakopanem.

Miałam okazję współpracować z krakowskim historykiem sztuki, prof. dr hab. Janem Samkiem, który poprosił mnie o wykonanie ilustracji do dwóch z jego opracowań naukowych, „Bielsko – katedra św. Mikołaja i kościół św. Stanisława biskupa” (wyd. Kraków 1999 r.) oraz „Sarmacko-szlacheckie koncepty w sztuce polskiej epoki baroku” (wyd. Kraków, 2006 r.).

Od urodzenia nie słyszę, więc malowanie stanowi dla mnie sposób komunikacji ze światem i wyrażenia siebie. Moje ulubione techniki to grafika i suche pastele, ale próbuję też swoich sił w malarstwie olejnym. Zajmuję się także fotografią i grafiką komputerową.

Oprócz sztuki kocham jazdę na nartach, pływanie, spacery i podróże.

W tym blogu będę prezentować swoje prace malarskie, grafiki i fotografie. A w przyszłości także przykłady grafiki komputerowej.